Principy

Věříme našim dětem a umožňujeme jim svobodný rozvoj.

Tvoříme bezpečné prostředí, kde každý může rozvíjet svůj individuální potenciál svým tempem.

Respektujeme jedinečnost každé bytosti.

Vážíme si komunity a vzájemné spolupráce.

Uvědomujeme si výhody věkově smíšeného kolektivu, kde jsme si navzájem inspirací i oporou.

Kdo nás ovlivnil?

Alexander Sutherland Neill

Zakladatel první svobodné školy. Česky vyšla kniha Summerhill: Příběh první demokratické školy na světě.

Peter Grey

Profesor psychologie, vedoucí výzkumu v komparativní, evoluční, vývojové a vzdělávací psychologii. Česky vyšlo Svoboda učení.

John Holt

Zkušený pedagog, autor mnoha publikací o tom, jak se děti učí. Česky vyšlo Proč děti neprospívají, v angličtině např. Learning All teh Time (How small children begin to read, write, count, a nd investigate the world without being tought).

A u nás?

Dr.  Václav Mertin

Dětský psycholog, autor desítek knih a studií.

Peadr.  Simona Pišlová  Dr.

Odborná pracovnice na Katedře českého jazyka University Karlovy, věnuje se inovativním metodám vyučování českého jazyka.

Prof. RNDr.  Milan Hejný, CSc

Matematik, odborník na didaktiku, autor metody výuky matematiky založené na terorii generických modelů.

Škola si myslí, že vím jen to, co jsem se naučil. Omyl. Umím to, co jsem zažil. Milan Hejný

A kde to začalo?

U respektujícího přístupu. K dětem, mezi sebou, i sami k sobě. U kontaktního rodičovství, u důvěry v dítě a jeho schopnosti, důvěry v sami sebe a naše vnitřní vedení.

Koncept kontinua

Jean Liedloff

Respektovat a být respektován

Pavel Kopřiva, Jana Nováčková, Dobromila Nevolová, Tatjana Kopřivová

Podobné projekry

Podobných projektů je u nás mnoho. Uvádíme dva, které nás inspirují.

ZeMě

Lesní škola a školka v Řevnicích

Neškoláci

Sdružená škola v Praze